• +385 98 335 462
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Zbrinjavanje rojeva pčela

       Jedna od djelatnosti naše Udruge pčelara je i zbrinjavanje odbjeglih rojeva pčela. 

Roj pčela možete prijaviti na
098 335 462

Udruga će pokušati čim prije pronaći i poslati pčelara koji će ukloniti i zbrinuti odbjegli roj ako je to moguće.

     Prije nego nas nazovete, molim Vas da se uvjerite da se radi o pčelama, jer pčelari uklanjaju samo rojeve pčela ali ne i ose, stršljene i sl.


Što je rojenje?

      Rojenje je prirodni proces razmnožavanja pčelinjih zajednica. U procesu rojenja izvorna se zajednica dijeli na dvije, a ponekad i više novih zajednica. Obično se privremeno smjeste u blizini starog staništa a tek nakon što pčele izviđačice pronađu novi dom roj se seli u novo stanište.

        Pčele se obično roje od kraja travnja te tijekom svibnja i lipnja. Rojenje se odvija po  lijepom sunčanom danu u kasnim jutarnjim ili ranim popodnevnim satima. Pčele tijekom rojenja obično nisu opasne, ipak ne prilazite im blizu i ne pokušavajte ih sami ukloniti  kako ne bi ugrozili sebe i druge jer ako se osjete ugrožene mogu biti vrlo opasne.


 


Zanimljivosti

Patent o pčelarstvu

       U želji da proširi bavljenje pčelarstvom u  Monarhiji, carica Marija Terezija 1775. godine donijela je patent o pčelarstvu. Tim je zakonskim propisom u cijeloj Habsburškoj monarhiji dozvoljeno držanje neograničenog broja košnica, a pčelari su patentom bili oslobođeni svih nameta i poreza, pa čak i vojne obveze. Pčelari su smjeli postaviti pčele na ispašu gdje god su htjeli, jedino su vlasniku zemljišta morali nadoknaditi eventualno učinjenu štetu. Carica je između ostalog naredila i sadnju medonosnog bilja, posebice bagrema.