• +385 98 335 462
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Drijen

drijen         Drijen (Cornus mas L.) listopadni je grm, ili manje stablo koje sporo raste i doseže visinu do 5 metara (rijetko 8) m i debljinu do 0,5 m ako mu dozvolimo da traje preko 100 godina.  zaobljene krošnje, visine s tankom sivom ili žućkasto sivom ispucanom korom. Listovi su nasuprotni, jajasti, dugi 4-8 cm, čitavog ruba, zašiljeni, s obje strane dlakavi, na kraćoj peteljci.


         Cvjetovi se pojavljuju prije listanja (veljača, ožujak). Sitni su i združeni u kuglaste štitove. Latice su trokutasto-kopljaste, zlatnožute boje. Daje pčelama dosta peluda i nektara. Raste gotovo svuda, ali ponajviše po suhim, sunčanim, kamenitim stranama svijetlih listopadnih šuma.




Više:


       U želji da proširi bavljenje pčelarstvom u  Monarhiji, carica Marija Terezija 1775. godine donijela je patent o pčelarstvu. Tim je zakonskim propisom u cijeloj Habsburškoj monarhiji dozvoljeno držanje neograničenog broja košnica, a pčelari su patentom bili oslobođeni svih nameta i poreza, pa čak i vojne obveze. Pčelari su smjeli postaviti pčele na ispašu gdje god su htjeli, jedino su vlasniku zemljišta morali nadoknaditi eventualno učinjenu štetu. Carica je između ostalog naredila i sadnju medonosnog bilja, posebice bagrema.

     Diljem Monarhije počinju se osnivati pčelarske škole. Prvi učitelj pčelarstva u Habsburškoj monarhiji bio je Anton Janša, kraljičin miljenik, a već 1770. godine, prema Caričinom naputku, Carsko vijeće za Hrvatsku, Slavoniju i Dalmaciju na dužnost učitelja pčelarstva imenovalo je Varaždinca – Antuna Grubera, koji je dužnost obnašao u Varaždinskoj, Zagrebačkoj i Križevačkoj županiji.